KKTC

Başbakan Üstel: 5 yıllık kalkınma planını bitireceğiz

Öykü KENDİR

Başbakan Ünal Üstel, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın eleştirilerine yanı verdi.

Başbakan Üstel, hükümet olarak halkın ihtiyacı olan ve geçişmişte yapılmayanları masaya yatırdıklarını belirterek, “Bizim ‘illa biz yapalım’ gibi bir iddiamız yok. Her kesimden gelen görüşleri dikkate alıyoruz” dedi.

26 yıldır bu ülkede ‘kalkınma planının’ ortaya koyulmadığını dile getiren Başbakan Üstel, “Biz ilk defa ortaya koyduk. CTP de dile getirdiyse teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Başbakan Üstel, Belediyeler Reformu’nun yapıldığını anımsatarak, “Şimdi biz Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) altında kalkınma planının ön hazırlığı yapılıyor, komiteler oluşturulacak ardından Meclis’e getirilecek” açıklamasını yaptı.

CTP Genel Başkanı Erhürman, Üstel’in ‘bütün kesimlerle istişare içerisinde süreç yürüyor’ açıklamasını hatırlatarak, kendilerine herhangi bir bilgi gelmediğini söyledi.

Erhürman’a yanıt veren Başbakan Üstel, “Benim bildiğim bütün siyasal partilere, bütün kuruluşlara yazı yollandı” dedi, konuyu araştıracağını belirtti.

Üstel, “5 yıllık kalkınma planını bitireceğiz, hedeflerimizi orta yere koyacağız. Biz bu kalkınma planının ülkenin genelinde hitap etmesi görüşündeyiz. İhmal ettiğimiz bir şey varsa düzeltiriz” dedi.

“Başsavcılığa ilgili dosyayı gönderdik”

Enterkonnekte projesine de dikkat çeken Üstel, “Kablo ile elektriğin ülkeye gelmesi 2012 yılından beri konuşuluyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti ile protokolü imzaladık, şu anda komiteler kuruldu ve fizibilite çalışmaları yapılıyor. Bunu söylemeyelim mi?” diye sordu.

“Bizim söylememizde bir sıkıntı olmaması lazım” diyen Başbakan Üstel, şöyle devam etti:

“Yıllardır Elektrik Kurumu’na bakım ve onarım yapılmadı. Neden yapılmadı, çünkü ilgili şirkete borçlar vardı. Biz Türkiye Cumhuriyeti ile protokol yaptık. Bütün bakım ve onarım yapılıyor, parçalarda dahildir. Finansmanını da Türkiye Cumhuriyeti karşılıyor. Burada geçmişte yapılan ne varsa da Başsavcılığa ilgili her türlü dosyayı gönderdik.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu